Prywatna emerytura oparta o srebro i złoto

Srebro i złoto to podstawowa realna waluta rozpoznawalna od setek lat, nie poddaje się procesowi dewaluacji, ponieważ jest niewielka ilość takiego minerału i nie można go rozmnożyć w jakąś niezwykłą metodą. Nie ważne, czy w przyszłości posiadanie srebra będzie zgodne z prawem, to tego typu rodzaj pieniądza warto mieć. Przy czym nie należy ładować wszelkich swoich środków w metale szlachetne!

Należy się zastanowić, czy nabywać złoto czy srebro? Wszystko jest zależne od objętości Twego portfela, jeśli mówimy o małych poziomach (poniżej 10 000 zł), to decydujmy się na srebro, obszerniejsze zakupy szlachetnych metali należy zdywersyfikować na złoto i srebro.

Zarówno złoto jak i srebro lokacyjne nie posiada najmniejszego związku z biżuterią (obrączki są tak zwanym złomem metali szlachetnych mający prawdziwą wartość dopiero po przetopieniu). Rynkowa cena złota, czyli cena SPOT jest wartością zmienną w czasie i w bieżących czasach przedstawiana bywa w dolarach.

Tylko złoto daje bezpieczeństwo majtku

Tylko złoto daje bezpieczeństwo majtku

Nabywać należy monety oczywiście bulionowe o jak najbardziej rozpoznawalne w światowej skali, a zatem nie żadne lokalnie bite pamiątki po Papieżu Polaku. Do selekcji mamy kilka bulionowych monet znanych w świecie, np.: Wiener Philharmoniker. Powinno się mieć się z daleka od wszystkiego co z Chin, tam dużo łatwiej o podróbki.

Do ustalenia jest trochę cech, kiedy już wytypowaliśmy dany model monety. Fakt renomy dilera, to czy przesyłka będzie tzw. „natychmiastowa” albo długoterminowa. Za krótkoterminową uznaje się do pięciu dni roboczych – oczywiste jest, że powinni mieć zamawiany towar na magazynie w trakcie sprzedaży.

Powinno się mieć na uwadze, że jest szansa spotkania fałszywek, dlatego nie cena powinna być najistotniejsza przy kupnie. Tylko dobra opinia o dostawcy, renoma samego produktu. Przyjmuje się, że im lżejsza moneta, tym trudniej uzyskać jej podróbkę (w duże sztabki potrafią oszuści do środka wmontować pręty wolframu o podobnym ciężarze właściwym do złota). Z tego powodu nie powinno się przekraczać wagi jednej uncji. Dużo trudniej podrobić monetę niż złotą sztabkę.

W jaki sposób zdywersyfikować własny kapitał? Wpierw przemyśleć, jaki fragment ma zostać zamrożony na długi okres, pozostałą sumę należy oszczędzać w różny sposób (akcje). W dalszej kolejności można przeznaczyć portfel przeznaczony na srebro w różnych częściach. W trakcie dywersyfikacji 20% należy przeznaczyć na srebrne monety jednouncjowe, tu preferowane są monety pokroju: Maple Leaf.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.