Cichy komputer? Jak złożyć bezgłośny PC

Pomimo tego, że bardzo często decydujemy się na zakup komputerów przenośnych, to w naszych domach cały czas popularnością cieszą się komputery stacjonarne, dające znacznie obszerniejsze możliwości – są nie tylko tańsze, dają większą opcję modyfikacji podzespołów, jakkolwiek zarówno mogą być poniekąd bezgłośne! Czy każdy może mieć bezgłośny komputer PC i z jakimi wydatkami się to kojarzy?

Już na samym początku trzeba wtrącić, że są dwie techniki chłodzenia komponentów – pierwszą są dynamiczne wentylatory, które są rozstrzygającym zarzewiem rabanu, drugą ponadto są wszego typu radiatory.

Pasywnie chłodzony komputer

Pasywnie chłodzony komputer

To właśnie komputer chłodzony pasywnie może stać się najspokojniejszą jednostką, skoro pojedynczy zgiełk będzie wykrywał się z samych komponentów, takich jak napędu CD, czy dysku twardego (rozwiązaniem może stać się wprawdzie wykorzystanie dysku SSD). Należałoby nie zapomnieć o tym, że pasywny komputer PC, czyli komputer bez wentylatorów pożąda należycie przewiewnej obudowy, która zapewni właściwe odprowadzanie ciepła z jej wnętrza. Wydawać się może, że pasywnie chłodzony komputer to jedynie „słabe” składniki, które przez niewielką potęgę obliczeniową nie wyzwalają sporych ilości ciepła do środowiska.

Nic w wyższym stopniu mylnego! Dzisiaj komponenty komputerowe są składane w taki sposób, żeby były jak najbardziej sprawne i eksploatowały jak najmniej prężności – stąd doniosła jest wyłącznie wielkość radiatora (i jego sama budowa) – fabrykanci kart graficznych, czy procesorów sami przynoszą nam niezwykle nieraz wybór przy zakupie – czy chcemy otrzymać komponent studzony pasywnie, czy aktywnie. Nic nie stoi aczkolwiek na przeszkodzie, żeby naprawdę w czas wykorzystywania danej jednostki odmienić sposób jej chłodzenia!

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.